OM SYSTEM M.Zuiko 45/1.2 ED Pro -objektiv
OM SYSTEM Cashback -kampanj
Köp en OM SYSTEM kampanjkamera eller objektiv så får du up till 3000 kr tillbaka efter att du registrerat produkten!
Du får även fem års garanti när du registrerar din kampanjprodukt på MyOMSYSTEM service.
Alla kampanjprodukter hittar du HÄR>>
Mer information om kampanjen och registrering: my.omsystem.com/se/p/promotions/
Kampanjen gäller t.o.m. 14/6 2026.
OM SYSTEM M.Zuiko 45/1.2 ED Pro med hög ljusstyrka är avsett för professionell användning och passar speciellt till porträttfotografering.
Den höga ljusstyyrkan på f/1.2 samt de 9 bländarlamellerna ger en mjuk och stilig bokeh-effekt och underlättar att ta bilder i svagare ljusförhållanden. Objektivets höga kontrastförmåga ger bilder som är skarpa över hela bildytan även när du fotograferar med den största bländaröppningen. Tack vare den snabba autofokuseringen ger objektivet skarpa bilder på rörliga objekt.
Nano Z coatingen minskar reflektioner och objektivet är damm och fukttätat.
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Micro Four Thirds (MFT) |
| Brännvid motsvarande 35mm format | 90 mm |
| Bildvinkel | 27° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/1.2 |
| Minsta bländare | f/16 |
| Närgräns | 50 cm |
| Förstoring | 0.1x |
| Linser/grupper | 14/10 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 62 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | Steppermotor |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, motljusskydd, väska, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 70 x 84.9 mm |
| Vikt | 410 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 24 månader |













